Atrakcje turystyczne - Kłodzko, Kotlina kłodzka - Czechy

Co warto zobaczyć

Błędne Skały

Leżą na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości.

Kaplica czaszek Kudowa Zdrój

Kaplica Czaszek to wielki zbiorowy grobowiec położony w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Ściany kaplicy wyłożone są bielonymi i impregnowanymi kośćmi i czaszkami ludzkimi, pod podłogą również spoczywają szczątki ludzkie.

Muzeum Zabawek Kudowa Zdrój

Muzeum Zabawek Kudowa zostało otwarte w grudniu 2002 roku przez małżeństwo miłośników zabawek. Wystawa ta jest największą wystawą zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy eksponatów. Przenieś się w świat beztroskiego dzieciństwa.

Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój

Młyn papierniczy sprzed 1562 r. Jedyny taki w Polsce zabytek techniki. Czerpalnia papieru z warsztatami dla zwiedzających.

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919m. n.p.m), położony w środkowej części Sudetów na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski.Jest to to skalny labirynt, z oryginalnymi formacjami kamiennymi.

Torfowiska pod Zieleńcem

Wyjątkowe miejsce położone na obszarze 232 ha, będące florystycznym rezerwatem przyrody, który zachwyca o każdej porze roku. Wiek torfowiska naukowcy określają na 7600 lat. Dzikość tego miejsca, unikalna flora (np. mięsażerne rośliny) tworzą pejzaż szerzej w naszych stronach niespotykany. Odkryj syberyjską tundrę w Sudetach.

Kłodzko - Twierdza

Dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku była systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Dodatkowym elementem obronnym twierdzy kłodzkiej są chodniki minerskie. Zajrzycie do naszych unikatowych chodników kontrminowych, tworzących labirynt!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. „Kopalnia Złota" to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. Bajkowy świat stworzony pod ziemią (gnom, szalony alchemik oraz postać górnika) i nietuzinkowy sposób oprowadzania wprowadzają turystów w zachwyt i zadowolenie.

Góry Sowie

Najstarsza cześć Sudetów, stanowiąca niewysoki masyw położony na terenie Dolnego Śląska. Największymi atrakcjami Gór Sowich są: Wielka Sowa, góra Włodarz, schronisko PTTK Zygmuntówka, Kalenica, Twierdza Srebrna Góra, Kompleks Riese, Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika położony jest w Sudetach Wschodnich. Stanowi najwyższą część Ziemi Kłodzkiej. Najwyższy szczyt tego pasma to Śnieżnik (1425 m n.p.m) - interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa.

Trójmorski Wierch

Szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., położony niemalże na granicy polsko-czeskiej. Na szczycie Trójmorskiego Wierchu znajduje się 25 metrowa, drewniana wieża widokowa. Trójmorski to także jedyne miejsce w Polsce, w którym łączą się trzy europejskie działy wodne. Na zboczach Trójmorskiego Wierchu swoje źródła ma Nysa Kłodzka znajdująca się w zlewisku Morza Bałtyckiego, Lipkovský potok ze zlewiska Morza Północnego oraz Morawa ze zlewiska Morza Czarnego. To właśnie do tego faktu nawiązuje obecna nazwa szczytu pochodząca z roku 1946.

Adrspach - skalne miasto (Czechy)

Adrspach to szalenie urodziwe czeskie Skalne Miasto wyjęte dosłownie z baśniowych kart. Zbudowane z piaskowca, z iglicami sięgającymi 100 metrów wysokości, uzupełnione przez szmaragdowe jezioro, wodospad i pejzaże zapierające dech w piersiach, będzie idealnym pomysłem na wycieczkę. Skalne Miasto zachwyca o każdej porze dnia i roku.

Spacer w chmurach - Dolni Morawa (Czechy)

Skywalk to gigantyczna, 55 metrowa konstrukcja, pełna kładek i pomostów, położona na wysokości 1 116 m n.p.m., na zboczu góry Slamnik w Resorcie Dolni Morava. Tutaj niebo jest na wyciągnięcie ręki, poszerzamy własne horyzonty - poczucie wysokości i przestrzeni, które do tej pory było nam obce, staje się dostępne, a przy tym bezpieczne. Poczuj się jak ptak, poszybój w chmurach.

Jaskinia Niedźwiedzia

Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika i jedna z największych oraz najgłębszych jaskiń w Polsce. Obecna znana długość korytarzy i sal wynosi niemal 5 km. Możemy tu zobaczyć na własne oczy praktycznie wszystkie formy występujące w jaskiniach krasowych takie jak: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybkowe, draperie, makarony i wiele innych.

Zalew w Starej Morawie

Zbiornik rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara , malowniczo położony pośród gór, nieopodal Stronia Śląskiego.Turystów zachwycają górskie krajobrazy, czysta woda, piaszczysta plaża i molo z wieżą widokową.

Zalew w Radkowie

Zalew w Radkowie jest jednym z najładniej położonych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Stołowych. To niecodzienne położenie, nie skażony klimat oraz bezpośrednia bliskość wody sprawia, że zalew w Radkowie ostatnimi czasy stał się bardzo popularny dla turystów z sezonie letnim.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to niewielka miejscowość położona pomiędzy Górami Bystrzyckimi, a najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich (Śnieżnik, 1425 m n.p.m.), w południowej części Kotliny Kłodzkiej. Jest miejscem wielu zabytków będących wizytówką regionu. Warto odwiedzić: Muzeum Filumenistyczne, WieżęRycerską, Ratusz, Kościół Św. Michała Archanioła, Pręgierz na Małym Rynku. Miejscowa starówka wybudowana w oryginalnym stylu jest często porównywana do włoskiego Nemi i niemieckiego Rothenburga. Zwieńczeniem zabytkowych budowli jest otaczająca je malownicza panorama jaką charakteryzuje się cała Kotlina Kłodzka oraz wiele dostępnych szlaków turystycznych.

Bardo Śląskie

Bardo nazywane bywa Miastem Cudów i rzeczywiście zwiedzając je, można odnieść wrażenie, że na każdym kroku zdarzyło się coś wyjątkowego. Mieszkańcy wierzą, że zasługa w tym małej figurki Matki Boskiej Bardziej znajdującej się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Atrakcji turystycznych jest tu jednak więcej. Bardo jest także zwane Złotymi Wrotami do Kotliny Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej, od wieków przyciąga pielgrzymów oraz turystów. Bardzka Góra, Źródło Maryi, Obryw Bardzki, Kalwaria na Bardziej Górze, Kamienny most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie , czy też zabytkowa zabudowa Barda to jedne z tych miejsc, których nie możesz przegapić, będąc w Bardzie.

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które usytuowane jest w województwie dolnośląskim, pomiędzy Kłodzkiem i Kudową Zdrój, tuż przy granicy z Czechami. Leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która rozdziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Miasto znajduje się nieopodal takich miejsc jak Góry Stołowe oraz Polanica Zdrój. Największą atrakcją Dusznik Zdrój jest Muzeum Papiernictwa, jak i również dusznicki Rynek z zabytkowymi kamienicami. Duszniki Zdrój słyną z wód leczniczych.

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój leży na zachód od Kłodzka, na granicy Kotliny Kłodzkiej. To miasto o walorach uzdrowiskowych, położone na południu Polski, w pobliżu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Przez Kudowę Zdrój wiedzie droga krajowa numer 8, a w pobliżu znajdują się także trasa Praga-Helsinki. W pobliżu znajduje się kilka przejść na stronę Czech. Miasto posiada zabytkowy układ architektoniczy oraz piękny Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest Kaplia Czaszek w Czermnej. Warto również odwiedzić Muzeum Zabawek oraz Muzeum Minerałów.

Spalona (Jagodna)

Przełęcz Spalona jest położona niespełna 9 km na południowy zachód od centrum Bystrzycy Kłodzkiej, w południowej części Gór Bystrzyckich. Nieco myląca może okazać się lokalizacja oraz  określenie „Przełęcz Spalona”. Jest to powszechnie używana nazwa rozległej łąki położonej na wierzchowinie Gór Bystrzyckich, tam właśnie, gdzie jest schronisko. Natomiast sama przełęcz znajduje się nieco ponad 700 metrów poniżej budynku. Samochód najwygodniej. Jagodna, mierząca 977 metrów wysokości, to drugi co do wielkości najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Najwyższa jest Sasanka, zwana również Jagodną Północną, która jest wyższym wierzchołkiem tej samej góry. Przez Jagodną przemyka szlak i to na Jagodnej jest ustawiona wieża widokowa.

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to niewielkie uprzemysłowione miasto w szerokiej i rozgałęzionej dolinie rzek: Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody. Cztery pasma górskie wydzielają dolinę, w której leży Stronie Śląskie: od północy Góry Złote, od południowego wschodu Góry Bialskie, od południa Masyw Śnieżnika zaś od zachodu góry Krowiarki. Uznaje się, że jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce, a dodatkowo bogate w niezwykłą, oryginalną i niepowtarzalną florę oraz faunę. Na terenie gminy znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody. Nieopodal w Starej Mporawie znajduje się zbiornik retencyjny – Zalew Stara Morawa. Stronie Śląskie stanowi idealną bazę wypadową do pieszych wędrówek górskich i nie tylko. Warto również odwiedzić różnorakie zabytki, których w Stroniu Śląskich jest nie mało. Jedną z propozycji jest między innymi barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, kościół rzymsko-katolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a także warto zwiedzić kaplicę świętego Onufrego z XVIII wieku, która znajduje się nieopodal stadionu sportowego.

Lądek Zdrój

Miasteczko położone w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, wzdłuż rzeki Białej Lądeckej. Ukształtowanie terenu oraz porośnięte zielenią stoki gór powodują, że łagodny klimat Lądka zaliczyć można do tzw. strefy klimatycznej „górskiej dolnej”, najwyżej ocenianej pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Naturalne bogactwo leczniczych źródeł oraz ukształtowanie terenu i dogodne warunki klimatyczne czynią to miejsce wspaniałym celem ucieczki od cywilizacyjnych trudów.

Międzygórze

Międzygórze to Perła Sudetów, malowniczo położona u stóp Masywu Śnieżnika, w spokojnych dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Międzygórze to bardzo oryginalne i swoiste uzdrowisko słynące z drewnianej, zabytkowej zabudowy, rzadko spotykanej w innych miejscowościach w Polsce. Domy oraz pensjonaty zbudowane zostały w stylu tyrolskim i norweskim, dzięki czemu ładnie komponują się z otaczającymi szczytami. Najpopularniejszą atrakcją w Międzygórzu, która przyciąga turystów z całej Polski jest niezwykle malowniczy Wodospad Wilczki oraz Ogród Bajek. Obie atrakcje usytuowane są niedaleko od centrum, wśród lasu. Ogród Bajek leży przy żółtym szlaku prowadzącym z Międzygórza do Sanktuarium na Górze Iglicznej.

Srebrna Góra

Srebrna Góra to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim. Położona na przełęczy, która rozdziela tajemnicze Góry Sowie od Gór Bardzkich. Z uwagi na strategiczne położenie Srebrnej Góry, powstała tu największa twierdza górska w Europie, czyli Twierdza Srebrnogórska.

Polanica Zdrój

Polanica-Zdrój znajduje się w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża Piekielnej Góry, która jest krańcem Gór Stołowych. Miasto posiada historyczny układ urbanistyczny, z XIV-XX w. z malowniczym Parkiem Zdrojowym, wybudowanym w 1906r. , który zajmuje obszar 13ha.Najciekawsze zabytki, które warto odwiedzić to Teatr Zdrojowy oraz Dom Zdrojowy - Pijalnia Wód Mineralnych, a także kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP. Oprócz mnóstwa zabytków i szlaków, z których słynie Polanica-Zdrój, warto zdecydować się także na poszukiwania rozsianych po mieście pomników. Jednym z ciekawszych jest rzeźba niedźwiedzia polarnego, która od 1910 roku stoi w miejscu zatrzymania lądolodu skandynawskiego.

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka. Ząbkowice nazywane są Miastem Krzywej Wieży. Jeśli chcesz odgadnąć dlaczego, koniecznie odwiedź to miejsce.

Praga (Czechy)

Praga, Miasto Stu Wież, to stolica i największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy, nad Wełtawą, zaledwie 150km od Kudowy Zdrój. Ze względu na bliskość warto wybrać się na jednodniową wycieczkę autokarową, z tutejszego biura podróży. W planie wycieczki jest zwiedzanie takich zabytków jak Klasztor na Strachowie, Hradczany – Pohorelec, Plac Loterański, Plac Hradczanski, Zamek Praski: Katedra Św. Wita, Ogrody Zamkowe (Panorama Pragi) Mała Strana, Most Karola, Stare Miasto (Karlova, Rynek Staromiejski, Zegar Orloj).

Wiedeń (Austria)

Wiedeń jest stolicą i największym miastem w Austrii, położony w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Podróż z naszej bazy wypadowej w Lasówce zajmuje około 3,5 godziny. Wiedeń to miasto z wieloma atrakcjami turystycznymi. Jest tam dużo ciekawych miejsc: zabytkowe budynki, katedry, pałace np. Pałac Schönbrunn, muzea, punkty widokowe, opera, ZOO czy stadion Austrii Wiedeń. Warto również odwiedzić Stadtpark z pomnikiem Starussa, Belweder, Hofburg – dziedzińce zamkowe, Ring, Opera, Ratusz, Parlament, Katedra św. Stefana oraz zegar figuralny.

Czarna Góra Stacja Narciarska

Nowoczesny ośrodek narciarski u podnóża Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika. Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) i Żmijowca (1 153 m.n.p.m.). Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zieleniec Stacja Narciarska

Zieleniec Ski Arena - jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jednym z największych w całej Polsce. Położony w malowniczym otoczeniu Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich, będąc formalnie częścią Dusznik Zdroju, dzięki wyjątkowemu klimatowi jest istnym rajem dla narciarzy. Śnieg leży tutaj niemal przez ponad 150 dni w roku. Unikalne ukształtowanie terenu pozwoliło na stworzenie w pełni profesjonalnej i kompleksowej stacji narciarskiej, która oferuje swoim gościom 28 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności - od łagodnych stoków doskonałych do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych, po strome i wymagające zbocza, które dostarczą narciarzom sporej dawki adrenaliny. Najwięcej jest jednak krótkich, łatwych tras, dlatego stacja przyciąga głównie rodziny z dziećmi i narciarzy rekreacyjnych. To świetne iejsce do nauki jazdy na nartach.

Single track

Single Tracki to innowacyjny na skalę europejską zespół jednokierunkowych ścieżek rowerowych, rozmieszczonych po całej Kotlinie Kłodzkiej. Jeśli jesteś miłośnikiem tego typu sportu koniecznie zapoznaj się z mapą Single Track.

Pływalnia w Kłodzku

Kryta Pływalnia w Kłodzku to kompleks oferujący: basen sportowy, basen dla dzieci, sauny, boisko oraz wiele innych atrakcji. Jeśli interesuje Cię taka forma aktywnego spędznia czasu, zapraszam do odwiedzenia poniższego linku.