Atrakcje turystyczne: Sudety, Kotlina Kłodzka, Kudowa-Zdrój obok Czech

Co warto zobaczyć

Osada Orlica leży w jednym z najpiękniejszych miejsc Polski. Goszcząc w naszym ośrodku, możecie Państwo odwiedzić najróżniejsze atrakcje Kotliny kłodzkiej – zarówno miejskie, jak i naturalne. Przemierzycie tu malownicze szlaki, zdobędziecie szczyty Gór Orlickich i odwiedzicie liczne zabytki, nierzadko wywołujące dreszcz emocji na samo brzmienie ich nazwy. Osada Orlica, usytuowana w urokliwej Lasówce nieopodal Zieleńca, to doskonała baza wypadowa dla osób łaknących kontaktu z przyrodą Parku Narodowego Gór Stołowych i lubiących aktywnie spędzać czas. Otulona przez imponujące Góry Orlickie i znajdująca się blisko Kudowy-Zdrój, zapewnia dostęp do wielu interesujących atrakcji turystycznych. Gwarantujemy, że każdy odnajdzie tu idealną rozrywkę dla siebie.

Teren ten, obfitujący w niezwykłe formacje skalne, zabytki oraz parki narodowe, przyciąga poszukujących zarówno przygód, jak i odpoczynku w otoczeniu gór. W związku z tym warto zarezerwować tu dłuższy pobyt i nocleg w naszym ośrodku w Lasówce, aby w pełni doświadczyć i docenić urok oraz różnorodność tego niezwykłego miejsca. Na szczególną uwagę zasługują m.in. takie miejsca, jak:

  • Błędne Skały,
  • Góry Sowie,
  • liczne muzea,
  • kopalnia złota w Złotym Stoku,
  • Twierdzę Kłodzką,
  • Twierdzę w Srebrnej Górze Donjon,
  • Sky Bridge,

Dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają Sudety i Kotlinę Kłodzką?

Sudety i Kotlinę Kłodzka to miejsca pod wieloma względami wyjątkowe. Przyciągają turystów niezwykłym połączeniem przepięknych widoków, bogatej przeszłości oraz mnogości atrakcji turystycznych. Od urokliwych ścieżek górskich, poprzez zabytkowe miasteczka, aż po liczne kurorty zdrowotne, ten obszar ma coś do zaoferowania dla nawet najbardziej wymagających turystów. W związku z tym, każda osoba odwiedzająca ten region może odkryć tutaj idealne miejsce do wypoczynku, aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody czy odkrywania kulturowych i historycznych perełek Gór Sudeckich.

Atrakcje turystyczne w Kudowie-Zdrój i okolicach

Zaledwie 25 kilometrów od naszej osady znajduje się popularna wśród turystów miejscowość Kudowa-Zdrój. Jest miejsce słynące z uzdrowisk leczniczych, które oferują nie tylko możliwość podreperowania zdrowia czy napicia się prozdrowotnych wód mineralnych. W Kudowie-Zdroju znajdziesz także mnóstwo atrakcji turystycznych związanych z kulturą i przyrodą.

Atrakcje w Czechach niedaleko Kudowy-Zdrój i Kotliny Kłodzkiej

Co więcej – nie tylko po tej stronie granicy znajduje się mnóstwo atrakcji Kotliny kłodzkiej i okolicznych terenów wartych odwiedzenia. Również nasi czescy sąsiedzi mają do zaoferowania atrakcji turystycznych gościom zwiedzającym Kudowę-Zdrój, Kotlinę Kłodzką i Sudety, w tym celu przyjeżdżając m.in. do Osady Orlicy. Warto odwiedzić Skalne Miasto – Adrspach, które zapiera dech w piersiach wielu turystom. Podobnie zresztą jak spacer w chmurach, jaki można odbyć w gminie Dolni Morawa. Jeśli chcesz przekonać się, co jeszcze czeka na naszych gości – zachęcamy do zapoznania się z listą poniżej. Na dole znajdziesz szczegółowy opis atrakcji i miejscowości znajdujących się nieopodal Osady Orlica.

Błędne Skały

Leżą na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości.

Kaplica czaszek Kudowa Zdrój

Kaplica Czaszek to wielki zbiorowy grobowiec położony w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Ściany kaplicy wyłożone są bielonymi i impregnowanymi kośćmi i czaszkami ludzkimi, pod podłogą również spoczywają szczątki ludzkie.

Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój

Muzeum Zabawek Kudowa zostało otwarte w grudniu 2002 roku przez małżeństwo miłośników zabawek. Wystawa ta jest największą wystawą zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy eksponatów. Przenieś się w świat beztroskiego dzieciństwa.

Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój

Młyn papierniczy sprzed 1562 r. Jedyny taki w Polsce zabytek techniki. Czerpalnia papieru z warsztatami dla zwiedzających.

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919m. n.p.m), położony w środkowej części Sudetów na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski.Jest to to skalny labirynt, z oryginalnymi formacjami kamiennymi.

Torfowiska pod Zieleńcem

Wyjątkowe miejsce położone na obszarze 232 ha, będące florystycznym rezerwatem przyrody, który zachwyca o każdej porze roku. Wiek torfowiska naukowcy określają na 7600 lat. Dzikość tego miejsca, unikalna flora (np. mięsażerne rośliny) tworzą pejzaż szerzej w naszych stronach niespotykany. Odkryj syberyjską tundrę w Sudetach.

Kłodzko - Twierdza

Dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku była systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Dodatkowym elementem obronnym twierdzy kłodzkiej są chodniki minerskie. Zajrzycie do naszych unikatowych chodników kontrminowych, tworzących labirynt!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. „Kopalnia Złota" to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. Bajkowy świat stworzony pod ziemią (gnom, szalony alchemik oraz postać górnika) i nietuzinkowy sposób oprowadzania wprowadzają turystów w zachwyt i zadowolenie.

Góry Sowie

Najstarsza cześć Sudetów, stanowiąca niewysoki masyw położony na terenie Dolnego Śląska. Największymi atrakcjami Gór Sowich są: Wielka Sowa, góra Włodarz, schronisko PTTK Zygmuntówka, Kalenica, Twierdza Srebrna Góra, Kompleks Riese, Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika położony jest w Sudetach Wschodnich. Stanowi najwyższą część Ziemi Kłodzkiej. Najwyższy szczyt tego pasma to Śnieżnik (1425 m n.p.m) - interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa.

Trójmorski Wierch

Szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., położony niemalże na granicy polsko-czeskiej. Na szczycie Trójmorskiego Wierchu znajduje się 25 metrowa, drewniana wieża widokowa. Trójmorski to także jedyne miejsce w Polsce, w którym łączą się trzy europejskie działy wodne. Na zboczach Trójmorskiego Wierchu swoje źródła ma Nysa Kłodzka znajdująca się w zlewisku Morza Bałtyckiego, Lipkovský potok ze zlewiska Morza Północnego oraz Morawa ze zlewiska Morza Czarnego. To właśnie do tego faktu nawiązuje obecna nazwa szczytu pochodząca z roku 1946.

Zalew w Radkowie

Zalew w Radkowie jest jednym z najładniej położonych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Stołowych. To niecodzienne położenie, nie skażony klimat oraz bezpośrednia bliskość wody sprawia, że zalew w Radkowie ostatnimi czasy stał się bardzo popularny dla turystów z sezonie letnim.

Jaskinia Niedźwiedzia

Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika i jedna z największych oraz najgłębszych jaskiń w Polsce. Obecna znana długość korytarzy i sal wynosi niemal 5 km. Możemy tu zobaczyć na własne oczy praktycznie wszystkie formy występujące w jaskiniach krasowych takie jak: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybkowe, draperie, makarony i wiele innych.

Zalew w Starej Morawie

Zbiornik rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara , malowniczo położony pośród gór, nieopodal Stronia Śląskiego.Turystów zachwycają górskie krajobrazy, czysta woda, piaszczysta plaża i molo z wieżą widokową.

KOPALNIA URANU W KLETNIE

Kopalnia Uranu w Kletnie to magiczne miejsce. Wizytówką trasy są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, malachit czy baryt. Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy zapoznasz się z 600-letnią historią górnictwa w Kletnie, a dzięki specjalnej ekspozycji przeniesiesz się w czasie i odbędziesz prehistoryczną podróż przedstawiającą ostatnie 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika.

PAŁAC W SARNACH

Pałac w Sarnach położony jest na północny zachód od Kłodzka,  między Kłodzkiem a Nową Rudą. Szukajcie go w Sarnach, w przysiółku wsi Ścinawka Górna. Powstał w roku 1661 z przebudowy renesansowego dworu. Stał się wówczas jedną z bardziej imponujących rezydencji rodowych w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Dziś, mimo że w dużej części pogrążony jest w ruinie, to i tak robi wrażenie. Szczególnie eliptyczna kaplica św. Jana Nepomucena. Od początku 2014 roku trwają tu prace remontowe. Obecnie można skorzystać z oferty kawiarni.

PAŁAC W BOŻKOWIE

Pałac w Bożkowie to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych takich obiektów w Polsce. Ta perła architektoniczna leży we wsi Bożków, niedaleko Nowej Rudy. Pałac pochodzi z XVI wieku został i wzniesiony przez hrabiego von Magnis. Szczególnie potężna narożna wieża, przywodząca na myśl przygody Harry’ego Pottera. I pomyśleć, że niektórzy mieli to szczęście i uczęszczali do szkoły, która mieściła się w pałacu oraz mieszkali w tutejszym pałacowym internacie.

PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

Pałac Marianny Orańskiej jest często nazywany także zamkiem i gdzie legenda mówi o koniach, które piły wodę z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach... Pałac ten jest prawdziwą perłą architektury Dolnego Śląska. Choć przez wiele lat obiekt ten stał w ruinie, dziś jest otwarty dla ruchu turystycznego, kusząc swoją oryginalną formą. Budowa tego neogotyckiego pałacu trwała prawie 33 lata, a została zlecona przez niderlandzką królewnę Mariannę Orańską - dziś uznawaną za postać wielce zasłużoną dla Dolnego Śląska.

ZAMEK LEŚNA SKAŁA

Zamek Leśna Skała wkomponowany w skały. znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych, na wzniesieniu Szczytnik.  2020 roku zamek można zwiedzać. Jednak wnętrza, póki co, nie zachęcają, a opłata za wstęp jest dość wygórowana. Jednakże warto tutaj przyjechać, chociażby aby wejść na przyjemny punkt widokowy, skąd rozpościera się ładna panorama na Obniżenie Dusznickie.

FORT STREBRNA GÓRA

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu.

RUCHOMA SZOPKA W WAMBIERZYCACH

Ruchoma Szopka w Wambierzycach to najstarsza i największa ruchoma szopka w Polsce- to mniej więcej 800 figurek z czego aż 300 jest ruchomych. . Pochodzi ona z II poł. XIX stulecia. Budował ją lokalny ślusarz Longin Wittig przez około 30 lat. Do poruszania figurkami budowniczy wykorzystał, coś co znał dobrze - mechanizm zegarowy.

WIEŻA WIDOKOWA NA JAGODNEJ

Wieża widokowa na Jagodnej niektórym przywodzi na myśl spodek kosmiczny. Wznosi się na 23 metry, a intrygująca platforma widokowa w kształcie gondoli znajduje się ponad 19 metrów od jagodowych krzaczków. Dzięki temu rozpościera się stąd przyjemna panorama na sporą część Kotliny Kłodzkiej. 

WIEŻA WIDOKOWA – GÓRA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych znajduje się w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Jest to okrągła, kamienna wieża widokowa, mająca około 15 metrów wysokości. Została zbudowana z miejscowego piaskowca czerwonego spągowca w roku 1913 przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie.

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Na szczyt możecie dotrzeć z Przełęczy Łaszczowa albo z Przełęczy Kłodzkiej lub wyraźnie dłuższą opcją z Kłodzka. W drodze na wieżę czeka na Was kilka dość intensywnych podejść, które gwarantują, że po pierwsze, wdrapiecie się na stosowną wysokość, a po drugie, że lepszego miejsca na postawienie wieży być już nie mogło. Ale wciąż było mało, więc wieża sięga jeszcze niebagatelnych 35 metrów. Jest to naprawdę spora wysokość, dzięki czemu gwarantuje imponującą panoramę!

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wysoka, na 25 metrów, wieża stała się symbolem Gór Sowich. Ze szczytu wieży rozciąga się imponująca panorama Sudetów, jest to chyba najlepszy punkt widokowy na południową granicę Polski. Na północy doskonale widać Ślężę. 

Góry Złote i Bialskie

Góry Złote zwane są po czeskiej stronie jako Rychlebské hory. Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski Jerzego Kondrackiego, w skład Gór Złotych wchodzą również Góry Bialskie. Jednak w Koronie Gór Polski oba te pasma zostały rozdzielone. Aby wybrać się na spacer i odwiedzić ich najwyższych przedstawicieli, polecamy rozpocząć wędrówkę we wsi Bielice. Znajdziecie tutaj całkiem przyjemny wodospad oraz szlaki wędrujące choćby na Kowadło oraz na Rudawiec.

PAŁAC ŁAWICA

Pałac Ławica położony jest w samym sercu Kotliny Kłodzkiej, w jednej z najpiękniejszych wsi na Dolnym Śląsku. Malownicza okolica w pobliżu Nysy Kłodzkiej i mnóstwo zieleni sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku i wyciszenia, a także obcowania z piękną polską przyrodą i starodrzewiem.

MINIEUROLAND W KŁODZKU

Minieuroland to całoroczna atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi położona w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Jest to jedyny park miniatur w Polsce będący jednocześnie arboretum z unikalnymi drzewami, krzewami i trawami ozdobnymi. W przepięknym ogrodzie można podziwiać wyjątkową roślinność oraz przeszło 40 makiet, przedstawiających słynne budowle z Europy i świata. Inspiracją do zwiedzania najbliższych okolic są miniatury ciekawych zabytków z Kłodzka i Dolnego Śląska. Jest to doskonałe miejsce relaksu i rozrywki, w którym można przeżyć niezwykłą przygodę i zdobyć cenny bagaż wiedzy. 

OGRÓD BAJEK W MIĘDZYGÓRZU

Ogród Bajek Międzygórze zajmuje 0,23 ha powierzchni i jest wypełniony licznymi postaciami z bajek, baśni i legend, które zostały wyrzeźbione i precyzyjnie pomalowane, przez co sprawiają wrażenie niemal żywych. Otoczenie ulubionych postaci to nie lada atrakcja dla młodszych gości, ale również powiew dziecięcych wspomnień dla dorosłych. Jest to barwne miejsce dla całych rodzin i idealne miejsce na nietypowy spacer.

KOPALNIA WĘGLA NOWA RUDA

Turystyczna Kopalnia w Nowej Rudzie to kolejny, warty odwiedzenia punkt na turystycznej mapie Dolnego Śląska, gdyż jest to najstarsza kopalnia lnych, jak i grup zorganizowanych w każdym wieku. Podczas wyprawy pod okiem przewodnika, zwiedzający poznają ciężką i niebezpieczną pracę górników, a przewodnik opowie o wielu historiach i legendach związanych z tym miewęgla w Polsce. Obiekt jest dostępny zarówno dla osób indywiduajscem.  

SZTOLNIE WALIMSKIE -KOMPLEKS REIESE „RZECZKA”

Tajemnicze podziemia w okolicy Kotliny Kłodzkiej. Pod kryptonimem Projekt Riese, czyli z niemieckiego „Olbrzym”, krył się największy nazistowski projekt górniczo-budowlany ówczesnych Niemiec. Wedle różnych wersji miała tutaj zostać przeniesiona znaczna część strategicznej produkcji zbrojeniowej (w obawie przed alianckimi nalotami, a teren Sudetów wydawał się być bezpieczny), jak również miała się tutaj znaleźć siedziba Hitlera. Pomimo przymusowej pracy przy projekcie ogromnej ilości więźniów i jeńców, inwestycja nigdy nie została ukończona i do dnia dzisiejszego kryje sporo tajemnic.

PODZIEMNE MIASTO OSÓWKA

Osówka jest najdłuższym udostępnionym kompleksem projektu “Riese” (Olbrzym), wybudowanym w czasie II Wojny Światowej w Górach Sowich. Prace rozpoczęto w połowie 1943 r. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Powstał ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac jest tajemnicą, która do dzisiaj nie została rozstrzygnięta. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji nowej broni. 

GÓRY BYSTRZYCKIE

Góry Bystrzyckie są rozległym, choć niestety słabo zróżnicowanym masywem górskim w Sudetach Środkowych. Zdecydowanie większa część gór znajduje się po stronie polskiej, a do Czech należy jedynie niewielki fragment ich południowej części. Choć akurat czescy geografowie mają inne zdanie i na swoich mapach nie uwzględniają Gór Bystrzyckich. Najwyższym szczytem gór jest Sasanka (985 m) znajdująca w masywie Jagodnej (977 m), która o dziwo błędnie jest podawana za najwyższy szczyt. Jednak to właśnie na niej znajdziecie całkiem urodziwą wieżę widokową.

GÓRY ORLICKIE

Góry Orlickie to pasmo Sudetów Środkowych prawie całkowicie leżące na terenie Czech, a w Polsce dostępne tylko w okolicach Dusznik Zdroju i Zieleńca. Po czeskiej stronie całość Gór Orlickich chroniona jest specjalną strefę ochrony krajobrazu, tam też znajduje się najwyższy szczyt – Wielka Desztna (Velka Destna 1115 m n.p.m.). Po polskiej najwyższym wzniesieniem jest Orlica (1084 m n.p.m.). Ciekawe miejscowości po polskiej stronie: Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Zieleniec, a po czeskiej: Rokytnice, Bartoszowice, Rziczki, Destne, Olesznice. Ponadto dalej na pogórzu leży Zamberk, Vamberk i Rychnov. Jeśli jesteś piechurem, głodnym widoków zapierających dech w piersiach, zapraszamy w Góry Orlickie!

GÓRY BARDZKIE

Góry Bardzkie to niewielkie góry nieopodal Kłodzka. Na północnym zachodzie graniczą z Górami Sowimi, z Górami Złotymi na południowym wschodzie. Słynny już Przełom Bardzki rozdziela je na dwie części: Grzbiet Zachodni oraz Grzbiet Wschodni. To Grzbiet Wschodni jest wyższy i to w jego granicach położony jest najwyższy szczyt, czyli Szeroka Góra, na którą nie prowadzi żaden szlak. Z kolei sąsiednia Kłodzka Góra nie dość, że ma swój szlak i wysoką wieżę widokową, to dodatkowo została wpisana do Korony Gór Polski jako najwyższy bardzki przedstawiciel.

SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW I MINI ZOO W KUDOWIE ZDRÓJ

Gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat oraz przeniesionego w 2001 z miejscowości Potok wiatraka-koźlaka z 1886 r., znajdujących się w miejscowości Kudowa-Zdrój. Jest to szlak, na którym można zapoznać się z ginącymi zawodami, takimi jak: garncarstwo, tkactwo, kowalstwo oraz piekarstwo tradycyjne (wypiek chleba), a także ekspozycją strojów ludowych.

PARK DINOZAURÓW W KARŁOWIE

Park położony jest u podnóża Szczelińca i jest najwyżej położoną tego rodzaju atrakcją w Polsce. Zobaczysz tu ponad 40 dnozaurów naturalnej wielkości. Każdy eksponat jest wierną kopią z przed milionów lat. Wizyta w parku to fascynująca podróż w czasie, gdzie staniesz oko w oko z nawet dwudziesto metrowymi bestiami, które zamieszkiwały naszą planetę. 

JASKINIA RADOCHOWSKA

Jaskinia Radochowska, położona w Górach Złotych, została odkryta już w drugiej połowie XVII wieku. Powstała pod wpływem erozyjnego działania wód, które przez kilka milionów lat wypłukiwały rozpuszczalne w wodzie marmury.  Bardzo szybko stała się celem wycieczek kuracjuszy z okolicznych miejscowości. Niestety wzmożony ruch turystyczny doprowadził do dość sporych zniszczeń. Najciekawsza jest tak zwana Komora Gotycka, w której znajdziecie jeziorko krasowe o powierzchni około 30 metrów kwadratowych.

WODOSPAD WILCZKI W MIĘDZYGÓRZU

Poznajcie największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, który jest drugim co do wysokości w całych Sudetach. Ten cud natury powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Od sezonu letniego 2018 turystom udostępniony jest obszar Rezerwatu Wodospad Wilczki w całkowicie nowej odsłonie, gdyż Lasy Państwowe przeprowadziły kompleksową rewitalizację terenu. 

Adrspach - skalne miasto (Czechy)

Adrspach to szalenie urodziwe czeskie Skalne Miasto wyjęte dosłownie z baśniowych kart. Zbudowane z piaskowca, z iglicami sięgającymi 100 metrów wysokości, uzupełnione przez szmaragdowe jezioro, wodospad i pejzaże zapierające dech w piersiach, będzie idealnym pomysłem na wycieczkę. Skalne Miasto zachwyca o każdej porze dnia i roku.

Spacer w chmurach - Dolni Morawa (Czechy)

Skywalk to gigantyczna, 55 metrowa konstrukcja, pełna kładek i pomostów, położona na wysokości 1 116 m n.p.m., na zboczu góry Slamnik w Resorcie Dolni Morava. Tutaj niebo jest na wyciągnięcie ręki, poszerzamy własne horyzonty - poczucie wysokości i przestrzeni, które do tej pory było nam obce, staje się dostępne, a przy tym bezpieczne. Poczuj się jak ptak, poszybój w chmurach.

Sky Bridge

Sky Bridge liczy sobie 721m i wznosi się 95m nad doliną. Most położony jest w Dolni Morava w Czechach, w Kraju Pardubickim. Znajduje się on kilka kilometrów od Polskiej granicy. Można dostać się do niego wyciągiem krzesełkowym „Śnieżnik” lub wejść na szczyt na nogach, ale na to trzeba zarezerwować sporo czasu. Zejść ze szczytu można także na kilka sposobów. Do wyboru jest kolejka krzesełkowa, nogi, bobsleje i zjazd rowerowy.

Safarii ZOO Dvur Kralove

Dvur Kralove ZOO Safari, jako jedna z najważniejszych atrakcji Czech. Wycieczka do ZOO Safari w Czechach zachwyca każdego, niezależnie od wieku. Od małych dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych - każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż Safari Park oferuje bardzo dużo różnorodnych form spędzenia wolnego czasu i nigdzie indziej nie spotkane możliwości obcowania z dzikimi zwierzętami. Możemy doświadczyć prawdziwego safari, dającego szansę na bliskie spotkanie z różnymi afrykańskimi zwierzętami. Jest to niezwykły ogród zoologiczny, który z powodzeniem łączy funkcje atrakcji turystycznej, ośrodka ochrony gatunków zagrożonych i centrum edukacyjnego.

Kościół ze szklanym dachem Neratov

Niezwykły kościół ze szklanym dachem położony w małej osadzie Neratov nad Dziką Orlicą na polsko-czeskim pograniczu został wzniesiony 1733r. Unikatowy kościół jest magnesem przyciągającym turystów ale w Neratowie da się odczuć klimat górskiej spokojnej wsi odciętej od świata. Kwitnie tu życie kulturalne, odbywają się cykliczne imprezy i koncerty. Jest gospoda, mały lokalny browar, sklep z upominkami i rękodziełem mieszkańców wioski. 

Zamek Javornik (Czechy)

Jest to rezydencja, która znajduje się w Czechach, jednak historycznie, miasto Javornik leży na terenie Dolnego Śląska. Najkrótsza droga do zamku wiedzie przez Złoty Stok.  Wybudował go piastowski władca i książę Bolko I w porozumieniu z biskupem wrocławskim, aby chronić Śląsk przed zakusami czeskiego króla Wacława II. W późniejszym czasie zamek wykorzystywany był jako letnia siedziba biskupów wrocławskich.

Wieża Widokowa Wielka Desztna (Velka Destna)

Velka Destna, czyli najwyższy szczyt Sudetów Środkowych, który może pochwalić się 1115 metrami wysokości. Niegdyś był nazywany Siedmiogrodzką Górą i znajduje się tuż, tuż za polska granicą. Jeśli policzyć linijką, to w linii prostej od miejscowości Zieleniec dzieli nas około 3,5 km. warto wpisać sobie ten szczyt na listę miesc wartych odwiedzenia, chociażby z uwagi na całkiem ciekawą wieżę widokową jaką tutaj zastaniecie. Jej architektura nie przypomina żadnej innej wieży z polsko-czeskiego pogranicza.

GIGANTYCZNE KRZESŁA I STÓŁ W CZECHACH

Po stronie czeskiej, niedaleko Lądka Zdrój, znajduje się kraina zwana Szuflandią. Na wzgórzu ulokowanym tuż obok drogi znajdują się dwa wielkie krzesła oraz gigantyczny stolik. Fantastyczne miejsce na drugie, krasnoludkowe śniadanie.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to niewielka miejscowość położona pomiędzy Górami Bystrzyckimi, a najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich (Śnieżnik, 1425 m n.p.m.), w południowej części Kotliny Kłodzkiej. Jest miejscem wielu zabytków będących wizytówką regionu. Warto odwiedzić: Muzeum Filumenistyczne, WieżęRycerską, Ratusz, Kościół Św. Michała Archanioła, Pręgierz na Małym Rynku. Miejscowa starówka wybudowana w oryginalnym stylu jest często porównywana do włoskiego Nemi i niemieckiego Rothenburga. Zwieńczeniem zabytkowych budowli jest otaczająca je malownicza panorama jaką charakteryzuje się cała Kotlina Kłodzka oraz wiele dostępnych szlaków turystycznych.

Bardo Śląskie

Bardo nazywane bywa Miastem Cudów i rzeczywiście zwiedzając je, można odnieść wrażenie, że na każdym kroku zdarzyło się coś wyjątkowego. Mieszkańcy wierzą, że zasługa w tym małej figurki Matki Boskiej Bardziej znajdującej się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Atrakcji turystycznych jest tu jednak więcej. Bardo jest także zwane Złotymi Wrotami do Kotliny Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej, od wieków przyciąga pielgrzymów oraz turystów. Bardzka Góra, Źródło Maryi, Obryw Bardzki, Kalwaria na Bardziej Górze, Kamienny most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie , czy też zabytkowa zabudowa Barda to jedne z tych miejsc, których nie możesz przegapić, będąc w Bardzie.

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które usytuowane jest w województwie dolnośląskim, pomiędzy Kłodzkiem i Kudową Zdrój, tuż przy granicy z Czechami. Leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która rozdziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Miasto znajduje się nieopodal takich miejsc jak Góry Stołowe oraz Polanica Zdrój. Największą atrakcją Dusznik Zdrój jest Muzeum Papiernictwa, jak i również dusznicki Rynek z zabytkowymi kamienicami. Duszniki Zdrój słyną z wód leczniczych.

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój leży na zachód od Kłodzka, na granicy Kotliny Kłodzkiej. To miasto o walorach uzdrowiskowych, położone na południu Polski, w pobliżu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Przez Kudowę Zdrój wiedzie droga krajowa numer 8, a w pobliżu znajdują się także trasa Praga-Helsinki. W pobliżu znajduje się kilka przejść na stronę Czech. Miasto posiada zabytkowy układ architektoniczy oraz piękny Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest Kaplia Czaszek w Czermnej. Warto również odwiedzić Muzeum Zabawek oraz Muzeum Minerałów.

Spalona (Jagodna)

Przełęcz Spalona jest położona niespełna 9 km na południowy zachód od centrum Bystrzycy Kłodzkiej, w południowej części Gór Bystrzyckich. Nieco myląca może okazać się lokalizacja oraz  określenie „Przełęcz Spalona”. Jest to powszechnie używana nazwa rozległej łąki położonej na wierzchowinie Gór Bystrzyckich, tam właśnie, gdzie jest schronisko. Natomiast sama przełęcz znajduje się nieco ponad 700 metrów poniżej budynku. Samochód najwygodniej. Jagodna, mierząca 977 metrów wysokości, to drugi co do wielkości najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Najwyższa jest Sasanka, zwana również Jagodną Północną, która jest wyższym wierzchołkiem tej samej góry. Przez Jagodną przemyka szlak i to na Jagodnej jest ustawiona wieża widokowa.

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to niewielkie uprzemysłowione miasto w szerokiej i rozgałęzionej dolinie rzek: Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody. Cztery pasma górskie wydzielają dolinę, w której leży Stronie Śląskie: od północy Góry Złote, od południowego wschodu Góry Bialskie, od południa Masyw Śnieżnika zaś od zachodu góry Krowiarki. Uznaje się, że jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce, a dodatkowo bogate w niezwykłą, oryginalną i niepowtarzalną florę oraz faunę. Na terenie gminy znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody. Nieopodal w Starej Mporawie znajduje się zbiornik retencyjny – Zalew Stara Morawa. Stronie Śląskie stanowi idealną bazę wypadową do pieszych wędrówek górskich i nie tylko. Warto również odwiedzić różnorakie zabytki, których w Stroniu Śląskich jest nie mało. Jedną z propozycji jest między innymi barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, kościół rzymsko-katolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a także warto zwiedzić kaplicę świętego Onufrego z XVIII wieku, która znajduje się nieopodal stadionu sportowego.

Lądek Zdrój

Miasteczko położone w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, wzdłuż rzeki Białej Lądeckej. Ukształtowanie terenu oraz porośnięte zielenią stoki gór powodują, że łagodny klimat Lądka zaliczyć można do tzw. strefy klimatycznej „górskiej dolnej”, najwyżej ocenianej pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Naturalne bogactwo leczniczych źródeł oraz ukształtowanie terenu i dogodne warunki klimatyczne czynią to miejsce wspaniałym celem ucieczki od cywilizacyjnych trudów.

Międzygórze

Międzygórze to Perła Sudetów, malowniczo położona u stóp Masywu Śnieżnika, w spokojnych dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Międzygórze to bardzo oryginalne i swoiste uzdrowisko słynące z drewnianej, zabytkowej zabudowy, rzadko spotykanej w innych miejscowościach w Polsce. Domy oraz pensjonaty zbudowane zostały w stylu tyrolskim i norweskim, dzięki czemu ładnie komponują się z otaczającymi szczytami. Najpopularniejszą atrakcją w Międzygórzu, która przyciąga turystów z całej Polski jest niezwykle malowniczy Wodospad Wilczki oraz Ogród Bajek. Obie atrakcje usytuowane są niedaleko od centrum, wśród lasu. Ogród Bajek leży przy żółtym szlaku prowadzącym z Międzygórza do Sanktuarium na Górze Iglicznej.

Srebrna Góra

Srebrna Góra to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim. Położona na przełęczy, która rozdziela tajemnicze Góry Sowie od Gór Bardzkich. Z uwagi na strategiczne położenie Srebrnej Góry, powstała tu największa twierdza górska w Europie, czyli Twierdza Srebrnogórska.

Polanica Zdrój

Polanica-Zdrój znajduje się w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża Piekielnej Góry, która jest krańcem Gór Stołowych. Miasto posiada historyczny układ urbanistyczny, z XIV-XX w. z malowniczym Parkiem Zdrojowym, wybudowanym w 1906r. , który zajmuje obszar 13ha.Najciekawsze zabytki, które warto odwiedzić to Teatr Zdrojowy oraz Dom Zdrojowy - Pijalnia Wód Mineralnych, a także kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP. Oprócz mnóstwa zabytków i szlaków, z których słynie Polanica-Zdrój, warto zdecydować się także na poszukiwania rozsianych po mieście pomników. Jednym z ciekawszych jest rzeźba niedźwiedzia polarnego, która od 1910 roku stoi w miejscu zatrzymania lądolodu skandynawskiego.

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka. Ząbkowice nazywane są Miastem Krzywej Wieży. Jeśli chcesz odgadnąć dlaczego, koniecznie odwiedź to miejsce.

Praga (Czechy)

Praga, Miasto Stu Wież, to stolica i największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy, nad Wełtawą, zaledwie 150km od Kudowy Zdrój. Ze względu na bliskość warto wybrać się na jednodniową wycieczkę autokarową, z tutejszego biura podróży. W planie wycieczki jest zwiedzanie takich zabytków jak Klasztor na Strachowie, Hradczany – Pohorelec, Plac Loterański, Plac Hradczanski, Zamek Praski: Katedra Św. Wita, Ogrody Zamkowe (Panorama Pragi) Mała Strana, Most Karola, Stare Miasto (Karlova, Rynek Staromiejski, Zegar Orloj).

Wiedeń (Austria)

Wiedeń jest stolicą i największym miastem w Austrii, położony w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Podróż z naszej bazy wypadowej w Lasówce zajmuje około 3,5 godziny. Wiedeń to miasto z wieloma atrakcjami turystycznymi. Jest tam dużo ciekawych miejsc: zabytkowe budynki, katedry, pałace np. Pałac Schönbrunn, muzea, punkty widokowe, opera, ZOO czy stadion Austrii Wiedeń. Warto również odwiedzić Stadtpark z pomnikiem Starussa, Belweder, Hofburg – dziedzińce zamkowe, Ring, Opera, Ratusz, Parlament, Katedra św. Stefana oraz zegar figuralny.

WAMBIERZYCE

Wambierzyce znajdziecie pomiędzy trzema wzgórzami, malowniczo położone w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Stołowych. Zostały założone przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II najprawdopodobniej w 1253 roku. Przez wieki wieś często zmieniała swoich włodarzy, a dziś jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów oraz pielgrzymów. Nieprzypadkowo jest zwana śląską Jerozolimą, ponieważ bez wątpienia największą z atrakcji Wambierzyc jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Góra Kalwaria. Jeśli spędzacie urlop w Kotlinie Kłodzkiej, koniecznie wybierzcie się tutaj na nieśpieszne popołudnie. Nie będziecie żałować!

KŁODZKO

Kłodzko jest najważniejszym miastem całej Kotliny Kłodzkiej, jest też jej historyczną stolicą. Warto się tutaj wybrać choćby dla dwóch atrakcji. Po pierwsze, dla górującej nad okolicą Twierdzy Kłodzkiej, pod drugie dla Gotyckiego Mostu. Co ciekawe, samo miasto zachowało swój kompletny i oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny. Stare miasto ulokowało się u stóp Fortecznej Góry, gdzie obecnie znajduje się twierdza.

NOWA RUDA

Nowa Ruda położona jest w Sudetach Środkowych, nad rzeką Włodzicą i jej dopływami; pomiędzy Górami Sowimi, Bardzkimi, Suchymi i Stołowymi, w dolinach i obniżeniach pomiędzy wzniesieniami Wzgórz Włodzickich. Miejsca, które warto odwiedzić w Nowej Rudzie to Rynek Miejski, Kopalnia węgla, podziemne Miasto Osówka oraz Zamek Stillfriedów, czy też Dom Tkaczy.

Czarna Góra Stacja Narciarska

Nowoczesny ośrodek narciarski u podnóża Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika. Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) i Żmijowca (1 153 m.n.p.m.). Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zieleniec Stacja Narciarska

Zieleniec Ski Arena - jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jednym z największych w całej Polsce. Położony w malowniczym otoczeniu Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich, będąc formalnie częścią Dusznik Zdroju, dzięki wyjątkowemu klimatowi jest istnym rajem dla narciarzy. Śnieg leży tutaj niemal przez ponad 150 dni w roku. Unikalne ukształtowanie terenu pozwoliło na stworzenie w pełni profesjonalnej i kompleksowej stacji narciarskiej, która oferuje swoim gościom 28 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności - od łagodnych stoków doskonałych do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych, po strome i wymagające zbocza, które dostarczą narciarzom sporej dawki adrenaliny. Najwięcej jest jednak krótkich, łatwych tras, dlatego stacja przyciąga głównie rodziny z dziećmi i narciarzy rekreacyjnych. To świetne iejsce do nauki jazdy na nartach.

Single track

Single Tracki to innowacyjny na skalę europejską zespół jednokierunkowych ścieżek rowerowych, rozmieszczonych po całej Kotlinie Kłodzkiej. Jeśli jesteś miłośnikiem tego typu sportu koniecznie zapoznaj się z mapą Single Track.

Pływalnia w Kłodzku

Kryta Pływalnia w Kłodzku to kompleks oferujący: basen sportowy, basen dla dzieci, sauny, boisko oraz wiele innych atrakcji. Jeśli interesuje Cię taka forma aktywnego spędznia czasu, zapraszam do odwiedzenia poniższego linku.

Słoneczny Park Wodny w Ząbkowicach Śląskich

Słoneczny Park Wodny to nowoczesny obiekt, w skład którego wchodzą: basen sportowy, basen rekreacyjny, brodzik, wanny z hydromasażem oraz zjeżdżalnia typu Anakonda. Obiekt obsługuje karnety Multisport KIDS, SENIOR, PLUS oraz OK SYSTEM. Obiekt przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

KRYTA PŁYWANIA W STRONIU ŚLĄSKIM

Basen 5 torowy o długości 25m położony w Stroniu Śląskim.

KRYTA PŁYWALNIA NOWA RUDA

Basen Aqua Centrum z 25 metrowym basenem sportowym 8 torowym, 20 metrowy basen rekreacyjny z 60 metrową zjeżdżalnią, biczami wodnymi, gejzerami oraz stacją masaży wodnych. Sauna i siłownia na terenie pływalni.

SPYWY PONTONOWE W BARDZIE

Spływy pontonowe w Bardzie to bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku. Jeśli szukają Państwo sportu połączonego z podziwianiem łona natury, to ten rodzaj atrakcji jest specjalnie przeznaczony dla Państwa. Trasa spływu pontonem, przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.

PARK LINOWY I ROZRYWKI KUDOWA ZDRÓJ

Park Linowy Kudowa to unikalny park w kurorcie Kudowa Zdrój. Unikalne tory, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Park linowy to wyjątkowe przygotowane miejsce, gdzie dzieci i dorośli mogą rewelacyjnie spędzić czas na świeżym powietrzu, bezpiecznie bawiąc się na linach. Trasy Na terenie parku znajdują się trzy trasy o różnym stopniu trudności. Każdy, zarówno osoby rozpoczynające przygodę z zabawą na linach, jak i te bardziej doświadczone, poszukujące większej dawki emocji, znajdą coś dla siebie.

LEŚNY PARK PRZYGODY „SKALISKO”

Park utworzony został w Złotym Stoku w roku 2006. Lokalizacja w Kotlinie Kłodzkiej, w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego obejmuje obszary leśne oraz teren dawnego kamieniołomu. To niepowtarzalny rodzaj napowietrznego trekingu, którego bazą są przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak: balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki – zjazdy na linie o łącznej długości około 2000metrów oraz wiele innych.

NARCIARSTWO BIEGOWE – TRASY BIEGOWE NAJBLIŻEJ NAS

Projekt unijny systemu tras biegowych objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach). Po polskiej stronie granicy czeka tu was aż 40 km doskonale utrzymanych tras, a po czeskiej dodatkowe ok. 50 km – wśród nich nieco wymagający szlak na królową okolicznych szczytów, Orlicę (1084 m n.p.m.). Masz ochotę na sportowy wycisk? Bez problemu dostosujesz trasę tak, by przećwiczyć najtrudniejsze podbiegi, ekscytujące zjazdy i ostre zakręty. Jeśli jednak zapragniesz nieco bardziej rekreacyjnej rozrywki, wyrusz z bliskimi na jeden z widokowych duktów.

  1. SPALONA – MOSTOWICE- LASÓWKA
  2. ZIELENIEC SKI ARENA
  3. DUSzNIKI ARENA, JAMROZOWA POLANA
  4. ORLICKIE ZAHORI
  5. OLESNICE W ORLICKYCH HORACH
Przewodnik po okolicy