Góry Stołowe

Tym razem kierujemy się z naszej bazy wypadowej – z domków w Osadzie Orlicy – na Góry Stołowe, które położone są w Sudetach, między miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Do najpopularniejszych atrakcji Narodowego Parku Gór Stołowych należą: Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Radkowskie Skały i Skalne Grzyby. Jako pierwszy na celownik obraliśmy labirynt Błędnych Skał.

Błędne skały

Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji gór Stołowych. Skalny labirynt powstał już 30 mln lat temu, za sprawą ciepłego morza. Choć według miejscowych legend Błędne Skały miał stworzyć miejscowy duch gór, czyli Liczyrzepa.
Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha. Są to formy skalne o wysokości 6 – 11 m, wytworzone wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Na szlaku tym jest nie zabrakło również punktów widokowych z pięknymi panoramami.
Przejście skalnego labiryntu Błędnych Skał zajmuje około 1 godziny. Na platformie widokowej Skalne Czasze możemy zobaczyć ciekawą panoramę Szczelińca Wielkiego, czeskiej wioski Machov, a przy dobrej widoczności wypatrzymy nawet i Karkonosze. Ta trasa to świetna atrakcja również dla rodzin z dziećmi, na szlak możemy również wejść z psem.

Z ciekawostek: Po II wojnie światowej Błędne Skały nazywały się Wilczymi Dołami. W tym niezwykle pięknym labiryncie powstały też sceny do filmu Opowieści z Narnii. Labirynt Błędnych Skał to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, które wyróżnia góry Stołowe. Jednak góry Stołowe mają nam jeszcze więcej do zaoferowania. Poznaj zatem też i inne równie oblegane i ciekawe atrakcje.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki – leżący 919m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Stołowych, to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce, należący do Korony Gór Polskich. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. W wyobraźni przemieniają się w zaklęte w skale zwierzęta czy postacie o bardziej ludzkich kształtach.  Do najbardziej znanych należy np.: „Kwoka”, „Mamut” (zwany także „Małpoludem”), „Wielbłąd”, „Głowa Księżniczki Emilki”, „Słoń” i „Kazalnica”. Oprócz naturalnych rzeźb, napotkamy tu zapadliska i wąwozy, które zapierają dech w piersiach.
Ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. „Piekiełko”. Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z uwagi na panujące tu warunki klimatyczne, na dnie „Piekiełka” śnieg zalega zwykle do połowy czerwca.
Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś.
Szczeliniec Mały położony na południowy – wschód od Szczelińca Wielkiego i oddzielony niezbyt głęboką przełęczą, nie jest udostępniony dla zwiedzających.

Skalne Grzyby i Radkowskie Skały

Kolejnym punktem znajdującym się naszej mapie propozycji wartych odwiedzenia w Narodowym Parku Gór Stołowych są Skalne Grzyby oraz Radkowskie Skały.
Skalne Grzyby znajdują między Batorowem i Karłowem. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych, rozrzuconych na długości ok. 2 km i na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy. Możemy zobaczyć tu np.: „Borowika”, „Skalne Wrota”, „Zrośnięte Grzyby”, „Pingwinki”, „Piętrowe Grzyby”.
Radkowskie Skały wraz z Filarami Skalnymi tworzą one północno-zachodnią krawędź środkowego piętra Gór Stołowych. Potężne baszty skalne Radkowskich Skał są jednym z najbardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Górach Stołowych.

Po spędzonym aktywnie dniu udajemy się do Osady Orlicy. Oprócz urokliwych drewnianych domków, czeka tu na Państwa relaksacyjna kąpiel w wannie termalnej, sauna sucha, oraz wieczorne przyśpiewki przy ognisku.

Opublikowano

przez